SKLEP      KONTAKT       ︎   ︎   ︎


O NAS       OFERTA       ARTYŚCI       WYDAWNICTWO


Adam Bałdych

"Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego." – pisał o nim Berliner Allgemeine Zeitung. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Henryka Gembalskiego. Był także stypendystą Berklee College of Music.

Międzynarodowa krytyka podkreśla jego świeże podejście do muzyki i wirtuozerię okraszoną emocjonalną intensywnością. Od 2012 roku związany z prestiżową oficyną wydawniczą ACT z siedzibą w Monachium.

Nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat.

Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków.

Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych w Korei Południowej, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie a także w większości krajów Europy.


︎    ︎    ︎    ︎


Uhonorowany licznymi nagrodami, m.in. Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą, BWM Welt Jazz Award, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

W 2020 roku wraz Adam Bałdych Quartet znalazł się w finale prestiżowej nagrody BMW Welt Jazz 2020, zdobywając drugą nagrodę oraz nagrodę publiczności.

Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami, takimi jak: Yaron Herman, Joachim Kuhn, Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Helge Lien, Aaron Parks, Lars Danielsson, Nils Landgren, Iiro Rantala, Marius Neset, Jacob Karlzon czy Billy Cobham.

Adam Bałdych ceniony jest za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość swoich muzycznych interpretacji.
Nagrał osiem autorskich płyt, w tym Imaginary Room (z The Baltic Gang), uhonorowaną nagrodą niemieckiego przemysłu muzycznego ECHO JAZZ 2013, The New Tradition (z Yaronem Hermanem), Bridges i Brothers (z Helge Lien Trio), Sacrum Profanum, Clouds (z Vincentem Courtois i Rogierem Teldermanem) oraz najnowsza, wydana w 2021 roku – Poetry – nagrana z włoskim trębaczem Paolo Fresu. Od 2012 roku współpracuje z niemiecką wytwórnią ACT Music.

Adam Bałdych ma w dorobku także utwory pisane na zamówienie Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestry Muzyki Nowej, AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Stuttgart Kammerochester, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Balansuje pomiędzy gatunkami, koncentrując uwagę w szczególności na pogranicze muzyki jazzowej i poważnej, które stanowią dla skrzypka przestrzeń eksperymentów i rozwoju bardzo osobistego wiolinistycznego języka.
Estetyka, w jakiej porusza się Adam Bałdych często stwarza możliwości do zaproszenia do współpracy znakomitych solistów.

Na wydanym w 2021 roku albumie Poetry usłyszymy włoskiego trębacza Paola Fresu, zaś Agata Szymczewska, klasyczna skrzypaczka laureatka Koryfeusza 2022, dołączyła do rejestracji muzyki Henryka Wieniawskiego w autorskim ujęciu lidera.

Zespoły Adama Bałdycha – Kwartet i Kwintet – zdobyły m.in. nagrodę publiczności oraz II nagrodę na BMW Welt Jazz Award (Monachium 2021) oraz cztery nominacje do nagrody Fryderyk za Sacrum Profanum i Poetry (w kategoriach Artysta roku oraz Album roku – jazz). Drugi z nich znalazł się również w zestawieniu najważniejszych albumów roku na świecie magazynów „Jazzwise” (Wielka Brytania) oraz „DownBeat” (USA), a także na liście dwudziestu najważniejszych albumów roku portalu Bandcamp.


Patrick The Pan
Ars Latrans Orchestra
Adam Bałdych
Matylda / Łukasiewicz
Bisz / Radex
Ka$hell
Ana Andrzejewska
Aga Derlak
Ewelina Flinta
Helaine Vis
Janek Szynal
Odet
Polskie Znaki
Chłopcy Kontra Basia
Aga Bigaj

Mariusz Dettlaff

Head of business development / Executive producer
+48 606 262 810
mariusz@echoproduction.pl

Weronika Bugajska

Project manager / Administrative specialist
+48 721 450 005
weronika@echoproduction.pl

Łukasz Bugajski

Art director / Designer
+48 697 731 077
lukasz@echoproduction.pl