KONTAKT     ︎   ︎   ︎


O NAS       OFERTA       NASI ARTYŚCI       WYDAWNICTWO
Dziady - Przedstawienie muzyczne na podstawie dzieła Adama Mickiewicza (księgi II, III i IV)

Zespół Meek, Oh Why?, Karolina Łopuch i Szczepan Pospieszalski. Scenografia świetlna: Artur Wytrykus.

”Ciemno wszędzie głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?” Muzyczna oprawa zespołu Meek, oh Why? jednego z najważniejszych utworów Adama Mickiewicza sprawia, że słowa wieszcza zdają się opisywać rzeczywistość XXI wieku widzianą oczami młodych ludzi. Grupa muzyków sięgnęła po elektroniczne brzmienia, by oddać tajemniczy i oniryczny charakter ”Dziadów”, dzięki czemu przywołali dawno zapomniane rytuały i obrzędy. Artyści znani z obszarów lirycznego rapu oraz alternatywnego popu z domieszką elektroniki udowodnili, że muzyka może być pomostem między kulturą dawną a współczesną. Postawili przed sobą trudne zadanie – interpretacji tekstu znanego wszystkim, należącego do kanonu lektur. Utwór Mickiewicza potraktowali z szacunkiem, mając przy tym odwagę, by opowiedzieć XIX. wieczne strofy przez to, co gra w ich duszach – echa rapu, bass i syntezator. Połączenie ich profesjonalizmu, talentu i świeżego spojrzenia sprawiło, że jak wywołane przez Guślarza, przybyły niespokojne duchy.

Czas trwania - 60 min

Zobacz film: ︎”Chcieliśmy oddać to, co sami czuliśmy czytając ”Dziady”, jako licealiści, mrok, ale też liryczność, tajemnicę, metafizyczny lęk. Myślę, że współcześni młodzi ludzie mają podobne niepokoje, co Gustaw, są rozdarci i tak jak śpiewa Zosia, nie wiedzą, czy są z tego, czy z tamtego świata”. Wciąż się wymyślają na nowo” - mówi Mikołaj Kubicki.
W interpretacji II, III i IV części ”Dziadów” wzięli udział członkowie zespołu Meek, oh Why?: Mikołaj Kubicki - autor tekstów, wokalista, trębacz; producenci - Mateusz Hulbój i Wawrzyniec Topa; Karol Szczygieł – pad perkusyjny, elektronika oraz Karolina Łopuch - laureatka wielu festiwali muzycznych - współpracująca ze Studiem Piosenki Teatru Polskiego Radia a także Szczepan Pospieszalski - kompozytor, trębacz, absolwent wydziału kompozycji, Interpretacji, edukacji i Jazzu w Katowicach.
Do przygotowania projektu grupa zaprosiła Artura Wytrykusa – specjalistę od efektów oświetleniowych, tworzącego świetlną scenografię – na co dzień związanego z warszawskim Teatrem Syreny, dzięki czemu muzyczny spektakl zyskał pełną niesamowitości oprawę wizualną.


Wojtek Mazolewski Quintet

Pink Freud
Chłopcy kontra Basia
Ana Andrzejewska


Mariusz Dettlaff

Head of business development / Executive producer
+48 606 262 810
mariusz@echoproduction.pl

Weronika Bugajska

Project manager / Administrative specialist
+48 721 450 005
weronika@echoproduction.pl

Łukasz Bugajski

Art director / Designer
+48 697 731 077
lukasz@echoproduction.pl