SKLEP      KONTAKT       ︎   ︎   ︎


O NAS       OFERTA       ARTYŚCI       WYDAWNICTWO
Pretty Cliché to debiutancki album autorki tekstów i muzyki, wokalistki Helaine Vis. Jej urzekający i wyjątkowy głos zabiera słuchaczy w pełną emocji podróż muzyczną. Szczere, ekspresyjne opowieści otulone popowymi dźwiękami wykraczają daleko poza nastoletnie historie o miłości i stracie. Dla Helaine muzyka zawsze była lekarstwem na nieprzespane noce i ciężkie poranki. Ten autobiograficzny album jest zbiorem jej przemyśleń, opowieści, wspomnień i kartek z pamiętnika z ostatniej dekady. Helaine dzieli się ze słuchaczami nie tylko romantycznymi, głębokimi aspektami swojego życia, ale także tymi pozornie nieistotnymi, smutnymi a nawet wstydliwymi, które ukształtowały ją na kogoś, kim jest obecnie. Helaine nie ukrywa swoich ciemniejszych stron, wręcz przeciwnie, podkreśla je. Pisze piosenki, aby pomóc ludziom, którzy tak jak ona, czują się niejednokrotnie zagubieni w tym rozpędzonym i często bezkompromisowym świecie. Chce przekazać, że mamy prawo mylić się, czuć się słabymi, popełniać błędy, z większym bądź mniejszym heroizmem znosić egzystencjalne rozterki. Bo w jej poczuciu jest to niczym innym, jak w pełni doświadczaniem własnego człowieczeństwa. 

︎   ︎   ︎


Helaine Vis o albumie: Ten album tak naprawdę to historia mojego życia do teraz. Zawsze uwielbiałam pierwsze albumy moich ulubionych artystów. Nie mamy wobec nich żadnych oczekiwań. Są takie czyste, czuć w nich świeżość, młodzieńczą zuchwałość. Mój album nazywa się Pretty Cliché (ang. “całkiem banalne”). Wymyśliłam tę nazwę już jakiś czas temu i bardzo mi się spodobała jej pewna dwuznaczność. Jeśli dodamy jedną literę, powstanie “a Pretty Cliché”, co można przetłumaczyć jako “ładny banał”. Uważam, że jest to trafne określenie mojej twórczości. Muzyka i teksty, które piszę, są proste – śpiewam o rzeczach, które zostały wypowiedziane tysiące razy.

Inspiruje mnie tak wiele gatunków muzycznych od jazzu, soulu, R&B po rocka i folk, że nie byłam w stanie się zdecydować na jeden. Cała płyta jest o moim poszukiwaniu siebie, również słychać to w warstwie muzycznej. Przy tworzeniu albumu Helaine współpracowała z gitarzystą Grzegorzem Skoczylasem, który już w 2018 roku zachęcił ją do przeniesienia na scenę koncertową utworów, komponowanych przez ponad dekadę wyłącznie “ do szuflady”. Ich trzeci występ na Spring Break Showcase Festival w Poznaniu okazał się przełomowym momentem.
Od tego czasu zagrali ponad 80 koncertów w 50 różnych miastach w całej Polsce, w tym na festiwalach muzycznych (Tak Brzmi Miasto w Krakowie, Music Trail Festival, Songwriter Łódź Festival, Sieradz Open Hair Festival, Juwenalia Krakowskie) oraz 5-dniową trasę koncertową z norweskim zespołem FLUNK. Po intensywnej trasie koncertowej, rok 2020 duet spędził w studiu, przekuwając swoje intymne, akustyczne brzmienie w bogaty i ekspresyjny album. Wspólnie stworzyli miękkie, melancholijne, ale chwytliwe piosenki.


Patrick The Pan
Matylda / Łukasiewicz
Ana Andrzejewska
Ewelina Flinta

Mariusz Dettlaff

Head of business development / Executive producer
+48 606 262 810
mariusz@echoproduction.pl

Weronika Bugajska

Project manager / Administrative specialist
+48 721 450 005
weronika@echoproduction.pl

Łukasz Bugajski

Art director / Designer
+48 697 731 077
lukasz@echoproduction.pl